DiKaSis

Dijital Kaynakça Sistemi

Günümüzde bilgiye erişim ve paylaşım hızla dijitalleşiyor ve bu değişimle birlikte araştırmacılar, eğitimciler, yazarlar ve bilgiye ulaşma gereksinimi duyan herkes için daha etkili ve kullanıcı dostu kaynakça sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. İşte tam bu noktada, DiKaSis adını taşıyan Dijital Kaynakça Sistemi bibliyografik verilerin standartlar doğrultusunda paylaşılmasına olanak tanımaktadır.  DiKaSis, bilimsel çalışmaların, eğitim materyallerinin veya özel koleksiyonların derlenemsi, dijitalleşmesi ve paylaşılmasını mümkün kılarak, bilgi ve belge yönetimini daha kolay ve verimli hale getirmektedir.

Örnek Siteler

Dijital Kaynakça Sistemi

DiKaSis Nedir?

DiKaSis, web tabanlı bir sistem olarak çalışır ve kullanıcılarına belli bir konuda bibliyografya oluşturma yeteneği sunar. Bu sistem, site sahiplerine kitaplar, makaleler, tezler, raporlar ve kitap bölümleri gibi çeşitli eserleri sitede künye bilgileriyle birlikte yayınlama fırsatı verir. Her eser için yazarlar, editörler, basım yeri, basım yılı veya yayın yılı, yayının dili, özet, DOI numarası, ISBN, ISSN gibi künye bilgileri eklenebilmektedir.

Dijital Kaynakça Sistemi

Neden DiKaSis?

  • Kolay Kullanım: DiKaSis, kullanıcı dostu bir arayüzü sayesinde veri girişini basit ve hızlı hale getirir. Herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, koleksiyonlarınızı veya herhangi bir konudaki bibliyografik verileri dijital ortamda uluslararası standartlarda  paylaşabilirsiniz.

  • Detaylı Arama ve Filtreleme: Sistem, veritabanında var olan eserlerin kolayca bulunmasına yardımcı olacak gelişmiş arama ve filtreleme seçenekleri sunar. Eser adı, yazar adı, yıl, dil, yayın türü vb. bilgilerle arama ve filtreleme yapılabilmektedir.

  • Çevrimiçi veya Çevrim Dışı Yayın: Sisteme eklenen verilerin kimlere gösterileceği belirlenebilmektedir. Sitedeki veriler açık erişim olarak paylaşılabileceği gibi sadece üyelere veya üyelik satın alan kullanıcılara açılabilmektedir.  Bu özellik sizlere, veritabanınızı sizin belirleyeceğiniz planda paylaşmanıza imkan tanımaktadır.

DiKaSis - Dijital Kaynakça Sistemi​

DiKaSis hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 +
Aktif Kullanıcı
0 +
Yayınevi ve Editör
0 +
Yayın